close
Så var sommaren 2024

Så var sommaren 2024

12/09/2024

I mitten av augusti gjorde Kungliga Djurgårdens Intressenter en egen Djurgårdsenkät bland medlemmarna med frågor om hur sommaren varit. Enkäten besvarades av 26 aktörer. Resultatet går i linje med Stockholms siffror som nyligen presenterats av Stockholm Business Region.

Djurgårdsenkät

Det är stor variation mellan medlemmarnas svar, men totalt har det gått lite bättre än förra året. På frågan om hur säsongen varit svarar nära hälften att säsongen varit bättre än förväntat, en fjärdedel som förväntat och en fjärdedel sämre än förväntat.

Många svarar att man haft färre svenskar – som haft sämre köpkraft, andra har haft fler utländska besökare – med starkare köpkraft.

 

Summering av kommenterande svar:

DE SOM SVARAT SÄMRE ÄN FÖRVÄNTAT

      • Är i större utsträckning beroende av svenska gäster.
      • Ser att barnfamiljerna är färre, troligen på grund av det ekonomiska läget med tightare ekonomi (inflation och räntor)
      • Känsla att det är en plånboksfråga för fler
      • Allmän reservation för osäker ekonomi

Vi ser att flera restauranger har haft det tufft, vilket stämmer med övriga Stockholm. Även verksamheterna i Museiparken har haft det tuff, vilket kan bero på neddragningen i busslinjer.

DE SOM SVARAT BÄTTRE ÄN FÖRVÄNTAT

      • Har i större utsträckning dragit internationella gäster.
      • Internationella gäster har haft en större plånbok mycket tack vare den svag krona
      • Bra museiväder
      • Starka nyheter eller utställningar har lockar. Två vinnare som kan nämnas är Nordiska museet med utställningen Nordbor och Waldemarsudde med Marie Køyer.

På frågan om omsättning per gäst har denna i flera fall svaren bl.a. påverkats av vilken målgrupp man lockat.

Trots att säsongen sett olika ut för olika verksamheter här på Djurgården är optimismen påtaglig. Ingen av de svarande svarade att de ser pessimistiskt på resten av året.

Många investerar och dessa satsningar kommer att falla ut framåt.

Stockholmssiffror

Stockholm har presenterat statistik för sommaren och året. Deras siffror visar en svagt positiv gästnattstillväxt i Stockholm tom juli, jämfört med föregående år. Juli var en klart bättre månad än juni. Beläggningsgraden håller jämna steg med 2023 men ligger en bit under 2019.  De utländska gästnätterna har ökat medan de svenska har minskat.

Generellt spenderar svenska hushåll mindre på restaurang, hotell och kultur än tidigare vilket ger ett tufft läge för  besöksnäringen. Lågkonjunktur och  minskad hushållskonsumtion bidrar till en tydlig negativ tillväxt inom servicesektorn, särskilt inom hotell/restaurang, men också inom rekreation/kultur.

Besökare på Stockholms museer och attraktioner

Totalt sett ligger antalet besökare på Stockholms museer och attraktioner på ungefär samma nivå som 2023. Däremot är volymerna klart lägre jämfört med 2019. Detta beror delvis på färre internationella besökare i staden, men även på att färre museer nu har fri entré, och på förändrade konsumtionsbeteenden till följd av lågkonjunkturen.

Månad för månad observeras relativt stora svängningar i besöksantal på stadens museer och attraktioner. Anledningen är ofta att särskilda händelser, jubileumsutställningar etc. hos någon av de största verksamheterna påverkar den samlade bilden.

SBRs sammanställning visar att antalet museibesökare på Djurgården ökade med 1% jämfört med 2023 men med en stor spridning mellan verksamheterna – från -71% till +62%. Utvecklingen är mer positiv på Djurgården i jämförelse med övriga Stockholm. De museer som ökat under sommaren har generellt sett även haft en positiv utveckling under året.




Kungliga Djurgårdens Intressenter AB.
En medlemsorganisation som samordnar och engagerar drygt 60 intressenter på Djurgården. Läs mer