close

Kvinnorna som samlade folktron

attractionImg

Nordiska museet

2026-05-06

Kvinnliga arkivpionjärer samlade det osynliga

Bakom folkminnesarkivens samlingar finns tusentals röster – och många av dem förmedlades av kvinnor som under decennier samlade in, ordnade och tolkade berättelser om vardag, tro och det övernaturliga.

De sökte upp berättare i avlägsna bygder. Skrev ned folkliga historier om naturligt och övernaturligt. Så blev folkminnesarkiven till. Men vilka var kvinnorna bakom samlingarna? Välkommen till Nordiska museet den 6 maj för en kväll om kvinnliga yrkesliv och hur arkiv blir till.

Medverkande
  • Tommy Kuusela, fil. dr är religionshistoriker och forskningsarkivarie vid Institutet för språk och folkminnen.
  • Karin Gustavsson, fil. dr, är etnolog och chef för Folklivsarkivet med Skånes musiksamlingar.
  • Marie Steinrud, arkivarie vid Nordiska museets arkiv.

 

Programmet presenteras i samarbete med ISOF, Institutet för Språk och Folkminnen, och Folklivsarkivet med Skånes musiksamlingar i Lund.

Läs mer och köp din biljett på Nordiska museets hemsida.


Tid

17.30-19.45


Pris

Vuxen 170 SEK
Pensionär/student 150 SEK
Barn t.o.m. 18 år 0 SEK